Etkili Logo Tasarlama İpuçları


Logolar, her işletmenin temel taşıdır ve her işletme web sitesinin bir logoya ihtiyacı vardır. İstatistikler, bir logo üzerinde görüş bildirmek için 10 saniye ve logoyu tanımak için 5 – 7 kez görüntülendiğini göstermektedir. Logonuzun yarattığı ilk izlenim kalıcı olmalı.

İnsanlara tesisatçılarının logosunu hatırlayıp hatırlamadıklarını sorun – şansları yoktur. Fakat birisine Nike’ın logosunu veya GoDaddy’nin logosunu hatırlayıp hatırlamadıklarını sorun ve cevap vermeleri muhtemeldir: evet.

Logolar aşağıdaki kriterleri karşılamalıdır:

Uygun – Logo, işletmeye uygun olmalıdır
Zamansız – Logonun zamansız kalması ve geçmişte sıkışmaması
Basit – Karmaşık bir logo hatırlaması zor bir logo.
Unutulmaz – Bir logo basit, ama unutulmaz olmalı
Çok yönlü – Doğru uygulamalar tüm uygulamalar için geçerli olmalıdır (web, baskı, reklamlar, vb.)

Ve bu ipuçlarını takip ederek, markanızın üzerine inşa edebileceği etkili bir logo yaratabileceksiniz.

1. Araştırma ile başlayın. Logolar rekabetçi araştırma gerektirir. Hedef pazarınızı bilin ve anlayın. Bulduğunuz logolardan ilham alın, ancak birçok markanın iyi bir logoya sahip olduğunu unutmayın çünkü kutunun dışında düşünmüşlerdir.

2. Esnek kalın. Teori ve görselleştirme iki farklı şeydir. Logo için bir fikir iyi görünmeyebilir, bu nedenle tasarım süreci boyunca sabırlı ve esnek olmaya hazır olun.

3. Yeniden tasarımlara karşı dikkatli olun. Logolarını değiştiren ve müşterilerinin geri tepmesine neden olan büyük markaların hatalarından ders alın. Markaların bir mirası var, bu yüzden bir logoyu yeniden tasarlarken bu mirasa saygılı küçük ince ayarlara odaklanın.

4. Logonun ince ayarını yapın. Bir logo ilk tasarımda mükemmel olmayabilir ve çoğu zaman değildir. Kişiselleştirme yapmak gereklidir. Tüm logoları dikkate aldığınızdan emin olun, belki de logonun şimdiki gibi görünmediğinden emin olun, ancak kişiselleştirildiğinde logo ne olabilir?

5. Yazı karakteri dikkat gerektirir. Dünyanın en ünlü logolarının yazı tipini değiştirin ve tanınmaz hale gelir. Standart bir yazı karakteri kullanılmayacaksa, doğru seçenek, şirkete özgü bir ısmarlama tiptir.

6. Negatif alan arkadaşın. Negatif alandan faydalanın. FedEX’in logosunda negatif alan görülebilir ve logoyu öne çıkarmak ve tasarımı sadeleştirmek için kullanılabilir.

7. Renk teorisi önemlidir. Renk psikolojisi çok önemlidir ve seçtiğiniz renkler marka ilişkisinde önemli bir rol oynayacaktır. Seçilen tasarımcının renk teorisini anladığından emin olun. Renk şemaları düzgün bir yönetim gerektirir ve yalnızca vurgulu renkleri destekleyen baskın bir renk seçmek önemlidir.

8. Sektörlerde renkler var. Bazı sektörlerin kendi renk trendleri vardır ve bu eğilimler takip edilebilir. Sektör renklerinden uzaklaşmaktan korkmayın, ancak yeni fikirleri formüle etmenize yardımcı olabilirler.

Logo tasarımı uzun bir süreçtir ve tasarımın doğru bir şekilde yapılmasını istiyorsanız, logolarda uzmanlaşmış bir tasarımcı bulmanız gerekir. Logonun, işletmenizin markası ve amacı ile akması gerekecek, dolayısıyla sadece bir grafikten çok daha fazlası var.