Profesyonel Siteler için Temel Web Tasarım İpuçları


Arama motorlarında üst sıralarda yer alan artan rekabet ile, yüksek kaliteli bir web tasarımına sahip olmak bir seçenek değil, bir zorunluluktur. Bu nedenle, web sitesi sahiplerinin sitelerinin duyarlı, hızlı yükleme süreleriyle gezinmesi kolay, tarayıcı tutarlılığı ve çekici görseller sağlaması çok önemlidir.

Bu makalede, profesyonel siteler için 5 temel web tasarım ipucu vurgulanmaktadır:

Hızlı Yükleme Süreleri

Bilim adamlarına göre, akıllı telefonun yaşı, insanların dikkatini, 12 saniyeden 8 saniyeye düşürdü. Bu, kötü niyetli kötü kokulu balıklardan daha az, bu da 9 saniyenin en kısa süresine sahip olduğu biliniyor. Bunun anlamı şudur: Bir sitenin yüklenmesi daha uzun sürerse, kullanıcıların bir sonrakine hızla ulaşmaları büyük olasılıktır. Bu notta, bir web sitesi 4 ila 6 saniye içinde yüklenmelidir. Sosyal medya, web sitesi izleme ve üçüncü taraf web sitesi eklentileri gibi araçlar, bir sitenin hızını etkileyen faktörlerden bazılarıdır ve bunların kullanımını sınırlamak en iyisidir.

Duyarlı tasarım

İnsanlar internete erişmek için farklı türde cihazlar kullanırlar; Masaüstü, dizüstü bilgisayar, cep telefonu, tablet veya hatta iPad kullanabilirler. Bu nedenle, tüm bu cihazlarla uyumlu bir web sitesine sahip olmak çok önemlidir; Aksi takdirde, müşterilerin platformu kullanmaları zor olacaktır ve bu nedenle, cihazlarıyla uyumlu rakip sitelere geri döneceklerdir. Mevcut web sitesine sahip olanlar platformlarının mobil cihazlarda nasıl görüneceğini kontrol edebilir. Ekrana sığmazsa, yanıt vermiyor.

Kolay Gezinme

Bu, web sitesinin kullanılabilirliğinin hayati bir yönüdür. Basit JavaScript ve HTML menüleri tutarlı görünmeye ve tüm platformlarda ve tarayıcılarda en iyi şekilde çalışır. Kullanıcılar bir sayfadan diğerine kolayca ve ana sayfaya geri dönmek isterler. Navigasyon dağınıklık ile doluysa, bunu başarmayı zorlaştırır. Web tasarımı artık daha iyi navigasyon sistemleri için Ajax ve Mootools gibi gelişmiş araçları entegre ediyor.

Gezinme menüsüne ek olarak, akılda tutulması gereken diğer önemli noktalar şunlardır:

Bilgilendirici altbilgi ve başlık

Özel 404 sayfası
Iyi iç bağlantı
Iyi arama özelliği
En popüler, en iyi 10, vb. Gibi içerikleri keşfetmenin çeşitli yolları.

Tarayıcı tutarlılığı

Bu genellikle göz ardı edilir. Şaşırtıcı bir şekilde, en saygın şirketlerin bazıları bile ihmal nedeniyle tarayıcı uyumluluk sorunu muzdarip. Ne yazık ki, marka için kötü çünkü sitenin kullanılabilirliğini olumsuz etkiliyor. Bugünün tarayıcıları daha verimli olsa da, farklı tarayıcıların platformları nasıl yorumladığı konusunda bazı tutarsızlıklar var. Bu nedenle, web sitelerinin Firefox, Internet Explorer, Safari, Chrome ve Opera gibi büyük tarayıcılarda sürekli olarak hareket etmesini ve görünür olmasını sağlamalı. Bunlar profesyonelce yapılmış bir web sitesini diğerlerinden ayıran şeyler.

Görseller

Azaltılmış dikkat süresiyle site sahipleri, kullanıcıları olabildiğince uzun tutmak ister. Bunu yapmanın en iyi yollarından biri göz alıcı şeyler kullanmaktır. Bir web sitesi eski moda ve itici değilse, kullanıcılar daha iyi çözümler veya hizmetler sunmadığını varsayarak hızla ayrılır. Yarışmacıların web sitesine ilham almak için iyi bir fikir olurdu. Bir diğer önemli nokta ise, sunulan çözümlerin çeşitlerini yansıtan profesyonelce yapılmış resimler kullanmaktır. Büyük görüntüler siteyi yavaşlatabilir, bu yüzden resimleri JPG veya PNG formatında yüklemek en iyi yoldur.