Web Tasarımında Site Haritası


Ziyaretçilerin sitenizde nasıl dolaşacaklarını göstermek amacıyla kullanılan menüler ve butonların oluşturduğu organizasyonun oluşturulması, siteminin algoritmasının kurgulanması ve grafik uygulamasının gerçekleştirilmesini sağlamak.

Site haritası protokolü sayesinde bir web tasarımcısı arama motorlarını, bir web sitesindeki taranacak URLler hakkında bilgilendirebilir. Bir site haritası bir sitedeki URLleri listeleyen bir XML dosyasıdır. Bu dosya sayesinde web tasarımcıları, taranacak sayfalarının üzerinde daha fazla kontrole sahip olurlar. Arama motorlarına hangi sayfanın ne sıklıkla değiştiği, en son ne zaman güncellendiği ve sitedeki hangi sayfa diğerlerinden daha önemli, öncelikli gibi bilgileri bu dosya ile gönderebilirler. Bu yolla arama motorları web sitelerini tararken daha verimli olabilmektedirler. Site haritaları yapı itibarıyla robots.txt URL hariç tutma protokolünün tamamlayıcısı olan bir URL dahil etme protokolüdür.

XML Site Haritasının Yeri
Site haritanızı, kendiniz bir scriptle ya da internetteki ücretsiz araçlarla oluşturarak sitemap.xml adıyla ana klasörünüze koyabilirsiniz. Eğer farklı bir yer ve ad ile kaydetmiş iseniz aşağıdaki satırı robots.txt dosyanıza ekleyerek tam adını ve yerini belirtebilirsiniz:

Bu dosyanın ana klasörünüzde olması önerilir. Eğer yeri açıkça belirtilmemişse arama motorları ilkin ana klasörünüzde sitemap.xml dosyasını ararlar. Site haritanızı sitemap.xml adıyla ana klasörünüze koyarak henüz bilmediğiniz başka arama motorlarının da sitenizi keşfetmesini kolaylaştırmış olursunuz.

Site Haritası Oluşturma
WordPress gibi hazır bir altyapıda barınmayan internet sitelerinde, site haritaları elle veya site haritası oluşturma siteleri yardımıyla çevrimiçi olarak oluşturulur. WordPress gibi altyapıda barınan siteler için de site haritası eklentileri bulunmaktadır.

XML site haritası formatı
Örnek bir sitemap.xml dosyası aşağıdaki gibidir. Google, Bing, Yandex gibi profesyonel arama motorları web site sahibinin önceliklerine uymak amacıyla varsa bu dosyayı kullanır. Bu XML biçimindeki dosyada sitenizdeki her bir sayfa son değiştirilme tarihi, değişme sıklığı ve taranma önceliği bilgisi ile belirtilir.