Tek Sayfa Web Düzeni – Bu Popüler Tasarım Trendinin Avantaj ve Dezavantajlarını İnceleme


Eğilimler ve stiller çevrimiçi alanda gelişmeye devam ederken, hem izleyicilerin hem de web tasarımcılarının içerik düzeni, tanıtımı ve genel kullanıcı deneyimi için yeni fikirleri özümsemeye zorlanacakları görülüyor. Tek sayfa web düzeni böyle bir trendin mükemmel bir örneğidir. Temiz, kolayca gezilebilir bir çerçeve, tek sayfalık web düzeni, müşterileri içerik ağırlıklı platformlar için gerekli olan web mimarisi türünü gerektirmeyen tasarımcılar arasında oldukça popüler hale geldi.

Stil ve özenin kesintisiz dengesi, tek sayfa web düzeni şok edici derecede kısa bir sürede web manzarasının neredeyse her yerde bulunan bir unsuru haline geldi. Olduğu söyleniyor, bu belirli formatı benimsemek, web tasarımcılarının bir anlaşma kırıcı bulabileceği bazı sınırlamaları getiriyor. Bunu göz önünde bulundurarak, tek sayfa web düzeninin avantaj ve dezavantajlarının kısa bir özetini burada bulabilirsiniz. Umarım, bu bilgi gelecekte bu belirli düzen şemasını uygulamak için kendi stratejinizi türetmenize izin verir.

Avantaj 1: Gezinme Kolaylığı

Modern taşınabilir aygıtlar çağında modern web tarama ile ilgili veriler oldukça aydınlatıcı. Mobil cihaz kullanıcılarının% 80’inden fazlası, cihazlarının tümünde aerodinamik, sezgisel ve kolay gezilebilir bir web deneyiminin öncelikli olduğunu düşünüyor. Web tasarımcıları, mobil kullanıcıların hayal kırıklığına uğramadan hızlı bir şekilde bir sayfada dolaşmalarını sağlamak için bir araç olarak telefonların ve en taşınabilir aygıtların (örneğin, küçük ekranlar, başparmak tabanlı katılım) özünde bulunan kısıtlamalarını tam olarak biliyorlardı. Açılır menüler, küçük düğmeler vb.

Basitçe ifade etmek gerekirse, tek bir sayfa web düzeni, mobil kullanıcılar arasındaki hemen çıkma oranını azaltmak için etkili bir araçtır.

Avantaj 2: Bir Kolaylaştırılmış Kalkınma Süreci
Hızlı dönüş sürelerinin zorunlu olduğu bir sektörde, tek sayfa web tasarımı büyük bir etki yaratmak için kullanılabilir. Esasen, tek bir sayfa çerçevesi, çok çeşitli endüstriler ve uzmanlık alanlarında çok çeşitli istemciler için yarı şablon olarak kullanılabilir. Tek sayfa web düzeninin şu anda kullanıma hazır wordpress temalarının ayrılmaz bir parçası olduğu gerçeği ile birlikte, bu özel formatın tüm profesyonel web tasarımcılarının araç setine girmemesinin birkaç nedeni var gibi gözüküyor.

Avantaj 3: Mükemmel Kullanıcı Deneyimi
Adobe tarafından yayınlanan istatistiklere göre, web kullanıcılarının% 38’i tasarımın veya düzenin kendilerine çekici olmadığını düşünürse bir sayfadan çıkacak. Bunlar gibi istatistikler, kullanıcı deneyiminin tasarımcılar için her zaman zihnin üstünde kalması gerektiğini gösteren bir hatırlatmadır. Tek sayfa web düzeninde sunulan son derece sezgisel ve hayırlı navigasyon, hangi cihaz kullanıyor olursa olsun, kullanıcılar için en iyi deneyimi sağlamanıza yardımcı olacaktır.

Dezavantajlar;

Dezavantaj 1: SEO kısıtlamaları
Arama motoru optimizasyonunun bir müşterinin web sayfasının organik aramadan yararlanıp yararlanamayacağının belirlenmesinde yaratıcı bir rol oynadığını bilmek, web tasarımcıları tek sayfalık web düzeninde kendilerini biraz tedirgindiler bulurlar. Sayfadaki “gayrimenkul” eksikliği, daha iyi bir terim eksikliği nedeniyle, metin yazarı ve içerik oluşturuculara dahili bağlama, anahtar kelime hedefleme için daha az fırsat veriyor ve içeriğin etkili bir şekilde hedeflenebileceği anahtar kelimelerin sınırlarını sınırlıyor. Chase Design tarafından açıklandığı üzere web tasarımınızı yeniden tasarlarken planlama aşamasından geçerken bu düşünülmelidir.

Tasarım ne kadar güzel olursa olsun, takdir edilmek için görülmesi gerekiyor. Bu, tek sayfa tasarım şemalarının temel zorluğudur. Bir sayfayı metin ile aşırı yüklemek aynı zamanda sayfa sıralamasında ve kullanılabilirlik için oldukça zararlı olabilir; bu da tasarımcıların ve pazarlama ekiplerinin mümkün olan en iyi sonuçları elde etmek için mevcut sayfa alanını en üst düzeye çıkaracaklarını dikkatlice düşünmeleri gerektiği anlamına gelir. Buna ek olarak, içeriğin derinliği ve birden çok sayfası olması, “tek sayfa” çapa navigasyonuyla harika bir ana sayfasına sahip olamayacağınız anlamına gelmez.

Dezavantaj 2: Analitik Şeffaflığın Eksikliği
Analytics hizmetleri, gezinme ve tıklama için geniş olanaklara sahip web sitelerinde gelişir. Kitlenizin web sitenizde ne yaptığını öğrenmek için istekli iseniz, seyahat edebilecekleri bir hiyerarşi sayfası olması gerekir. Biraz ironik bir şekilde, analitik analizde şeffaflık, daha karmaşık sayfa yapıları üzerine kuruludur. Kitlenin neden zıpladığını veya dönüşüm sağladığını merak ediyorsanız, tek bir sayfa web düzeni bilgi toplamak için birçok fırsat sunmaz. Basitçe belirtmek gerekirse, tek sayfa tasarımlarında fırsatları izleme çok fazla değildir.

Dezavantaj 3: E-Ticareti Teşvik Etmek
Gelişen bir e-ticaret merkezini tanıtmaya veya yönetmeye çalışıyorsanız, tek bir ödeme web düzeni iş için doğru tasarım değildir. Araştırmalar, müşterilerin sayfa üstü reklam karmasını bir web sayfasından çıkmak için birincil neden olarak gördüklerini göstermiştir