Web Tasarımında En Önemli Konu; Ana Sayfa Tasarımı


Bir işletme veya kuruluşun web sitesinin ana sayfasını tasarlarken, tasarımcı web sitesi tasarımının temel ilkelerini hatırlamalıdır. Web sitesi, ürünün veya hizmetin “ön penceresi” dir. Sitenin ziyaretçisinin araştırmaya devam edebilmesi için siteye girmesi için motive olacak şekilde işin ana mesajını açık ve öz yeterince sunmalıdır.

Mümkün olan en etkili web sitesini oluşturmak için, web tasarımcılarının aşağıdaki temel ilkeleri izlemeleri önerilir:

Ziyaretçi Kılavuzu Oluşturma

Web tasarımcısı, önümüzdeki yıllarda işin kendisini nasıl ilerleteceğini bilmek isteyecektir. Bu bilgi tasarımcının site açıklamasını oluşturmasına ve izleyiciyi etkileyen görüntüler eklemesine yardımcı olacaktır.

Buna ek olarak, site ziyaretçiye rehberlik etmeli, böylece kullanıcı mümkün olan en kullanıcı dostu ve kolayca gezilebilir bir tecrübeye sahiptir.

Tasarımcı, ziyaretçinin iş tekliflerini birkaç saniye içinde belirleyebilmesi için ana ekranı nasıl oluşturmalıdır?
Bir ziyaretçi siteye belirli bir etkinlik veya bilgi isteyen girerse, çok fazla zorluk çekmeden bulabilir mi?
Bunlar, yetkili bir web tasarımcısının tasarımında üzerinde durmayı hedefleyeceği en önemli sorudur. Bu unsurları tanımlamanın anahtarı müşteriye konuşma ve şirketin amaç ve vizyonlarını öğrenmeyi içerir.

Çerçeveyi Tasarlamak

Web sitesinin düzenini yapılandırmak, sitenin öngörülen görünümünü ve duygusunu ortaya koyan ilk taslağı çizerek başlıyor. Başlangıçtaki çizim, gezinme çubuğu, kenar çubukları ve altbilgi çubukları için planlar içermelidir. Site ziyaretçileri, bir ana sayfanın menü çubukları aracılığıyla her şeye erişebilmeyi beklemektedir. Tasarımcının görevi bunu mümkün kılmaktır. Bu, çeşitli bölümlerin düzenini yapılandırmaya yardımcı olan bir ızgarayla en iyi şekilde başarılır. Tasarımcı, ekran boyutu gereksinimlerini, şablonlarını ve diğer tasarım konularını belirlemek için tabloya güvenebilir.

Yazı tipi ve renkler

Başarılı bir web sitesi oluşturmak için cazip yazı tipi ve uygun renkler çok önemlidir. Tasarımcılar genel olarak bir web sitesinde en fazla 2 farklı yazı tipi kullanmayı ve web sayfası başına en fazla 1 tür yazı tipi kullanmayı tercih etmektedir. Bir yazı tipi seçerken objektif en kolay okunabilen metni sunan bir hoşgörüyü kullanmak olmalıdır. Web sitesi tasarım uzmanları genelde tasarımcıların büyük kalın fontları kullandıklarını ileri sürerler. Etkili bir yazı tipi rengi seçmek de yazı tipi seçiminin bir parçasıdır. Yazı tipi rengi, sitede kullanılacak genel arka plan renkleriyle bütünleştirilmelidir. Yazı tipi renkleri, kolayca çözülecek şekilde öne çıkmalıdır. Saha tasarımında kullanılan diğer renklerle cesurca kontrast oluşturmalıdırlar. Bir web sitesinin renk şeması genellikle özellikli ürün veya hizmet temel alınarak seçilir. Tasarımcı, ürünün veya hizmetin en iyi şekilde görüntülenmesini istemektedir; bu, renklerin işlevsellik veya web sayfasının diğer bileşenleri ile karışmamasını sağlar.

Hareket

Günümüzün web tasarımında, bir web sayfasının her bileşeni, sistemle olan ilişkisi ile tanımlanır. Bazı web sitelerinin harekete geçmesi gerekmez; ancak bir işletme, dinamik ve interaktif etkileşim izlenimi yaratmak istiyorsa, hareket önemlidir.