Web Tasarımında Yapılan Hatalar


Web Tasarımında Yapılan Hatalar; Birçok kişi artık online web sitesi kurucuları için artan talep nedeniyle web tasarımının önemini sorgulamaya başlıyor. Soru – eski haline gelecek mi? Bugün birçok işletme tarafından üretilen amatör bir hata, bir kişinin herhangi bir deneyim olmadan bir site tasarlayabileceğine inanmaktadır.

Bu, zayıf bir yatırım getirisi, çirkin tasarım ve hatalar içeren bir web sitesine yol açabilir. Kötü bir kullanıcı deneyimi, bu süreç söz konusu olduğunda en kötü sonuçlardan biri.

Tasarımcı, Kullanılabilirliği artırmak için sitenizi geliştirir. Son kullanıcının genel tasarımından memnun olduğundan, görsel görünümünü iyileştirdiğinizden ve işlevinin doğru olduğundan emin olun. Dizayn eğilimleri söz konusu olduğunda anahtar, neyin çalıştığı ile neyin güzel görünenleri arasında bir denge bulmaktır.

Yapılan Hatalar;

1. Arka Plan Resmi Üzerine Odaklanmak

Bugün, tam bir arka plan resmi kullanan web tasarım endüstrisinde popüler bir trend. Ancak, üst kısımda herhangi bir içerik bulunmadığından bu konuda bilgi almak için sayfayı aşağıya kaydırmanız gerekecek. Bu yüzden bunun etkinliğini kullanamayacaksınız. Bununla birlikte, harika bir geçmişin amacının, sitenin metnini ve ana başlığını vurgulamak ve gerçekten önemli olanlardan çok fazla ilgiyi çekmemek olması gerektiğini hatırlamak önemlidir.

2. Hatalı Tipografi

Web Tasarımında Yapılan Hatalar; Web sitenizin genel tasarımını ve okunabilirliğini iyileştirmek için mükemmel yazı tipi kombinasyonunu bulmanız gerekir. Çıplak akılda tutmak, kolay bir iş gibi gözükse de, göz önünde bulundurmak için bir sürü kaynağınız olduğundan kolayca geniş seçimler denizinde taşınabilirsiniz. Ayrıca, okunabilirliği artırmayı ve içerik tasarımının standart bir yazı tipi boyutu kullanmayı dengelemeyi unutmayın. Aynı şekilde, sitenize çok fazla eklerseniz insanların çoğu, büyük miktarda metin okumaktan rahatsızlık duymazlar. Önemlisi içeriğinizin ziyaretçilere doğru mesajı gönderebilmesi.

3. Mekandan Kaçınma

Bir yere çok sayıda grafik veya bilgi koymaya çalışırken, bazı öğelerin nefes almak için yer olması gerektiğini unutabilirsiniz. Projeniz için en son isteyeceğiniz şey darmadağın görünmektir. UX tasarımcısı iseniz, korkmayın ve boş alanınızı avantajınıza kullanın.

Birleştirilecek bir şey istemiyorsanız, her öğeyi bu şekilde kalacak kadar alana sahip olacak şekilde ayırdığınızdan emin olun. İhtiyacınız olan tüm unsurların organizasyonu bir ızgaraya koyduğunuzda çok daha düzgüncecektir. Temel özelliklere biraz yer vermek için boyutu ayarlamayı ve kenar boşluklarınızla oynamayı unutmayın.

4. Duyarlı Olmama

Sitenizin akıllı telefon veya tablet gibi farklı cihazlarda harika görünmesini sağlamak için sitenizin yanıt vermesi gerekiyor ve premium yanıt veren tasarıma yatırım yapmak, tüm platformlarda mükemmel bir tasarım elde etmenize yardımcı olacaktır. Duyarlı tasarımı ne yapar, web sitenizin düzenini kullanıcının ekran çözünürlüğüne göre değiştirir. Web sitenizi yanıt vermedikçe, insanlar muhtemelen kötü deneyimlerle sitenizi terk edecek ve yanıt vermiyorsa kırılmış bulacaktır.

5. Çok fazla efekt kullanma

Görsel efektler düzgün bir şekilde çalıştığı zaman, onlar faydalı olabilir. Ancak, çoğu zaman, çalışması için daha fazla kaynak gerektirirler. Bu konuda kötü olan şey, daha eski cihazlarda daima görünmeyecekleri gerçeğidir. Farklı birimler arasında sorun yaşarsanız ya da belki de belirli bir etki sizi rahatsız etmekten başka bir şey yapmazsa derhal ondan kurtulun. Bu tasarımın bütününün, elle oynama ile görsel deneyim arasında doğru bir denge bulmanın farkına varmanız gerekir.

6. Kullanılabilirlik Testleri Yapmayı Yoksaymak

Projenizi bir araya getirirken her zaman kullanılabilirlik testleri yapın. Sözü edilen testleri gerçekleştirirken optimal geribildirim için bir hi-fi prototipi kullanmanız tavsiye edilir. Çalışmalarınızı denetlemek ve bu prototipleri sunmak için bazı yabancılar getirmekten korkmayın. Böylece herhangi bir kusurun altını çizebilir ve muhtemel sıkıntıları giderebilirsiniz. Hatırlanması gereken kritik şey, ideal bir tasarımcı olmadığınızdan ve projenizi test etmek için bir başkasına ihtiyacınız olacağıdır. Çünkü bazen kendi hatalarımızı göremiyoruz ve yarattığınız çalışmalarda bunları bulmak zordur.

Sonuç

Web Tasarım dünyasının her zaman değiştiğini unutmayın, ancak kullanıcının temel ihtiyaçları aynı kalmaya eğilimlidir. Her kullanıcının temelde istediği, fazla çaba, zaman ya da sinir harcamak zorunda kalmadan arzulanan görevi tamamlamaktır. Her tasarımcının göz önünde bulundurması gereken mutlak alt çizgidir – ürününüz ne kadar kolay kullanılırsa, o kadar çok insan bunu kullanacaktır. Ne fazla ne eksik.